8 Aralık 2012 Cumartesi

Ömer Dinçer gibi düşünen öğretmen oldum ben!


Ben göreve başladım eğitimde reform yapıldı; 4+4+4  sistemine geçildi malum. 

Herkesin merakta olduğu; program ne olacak, müfredat ne olacak, sınıflar kaç kişi olacak, o ne olacak, bu ne olacak, şu ne olacak... diye mütemadiyen uzay boşluğunu soru ile doldurduğu bir dönem vardı hani. İşte o zamandan benim aklımda kalan sadece ve sadece ne yapacağını şaşırmış öğretmenimin 3 aylık uyum programını gördükten sonra söyledikleri:

“5 taş oynat” diyor, 
“Ee alan yok” dediğinde de 
“Kartla oynat” diyorlar. Hem gülmüş, hem üzülmüş, hem de düşünmüştüm. 5 taş nasıl kartla oynanır ya hu?! Bendeki zeka buna yetmeyince; "vah vah" çekip  "Milletimin başına bir de öğretmen oldum" diye üzülmüştüm. Bana verilen zavallı yavrular 5 taş oynayamayacaklardı; zira öğretmenleri bu işi kartla oynatma becerisine sahip değildi. Acaba kartları buruşturup taş gibi mi yapın demek istemişlerdi? Çözemedim valla; on iki yılı ana sınıfında çocuklarla 1 ila 9 arasındaki sayılarla arttırma ve eksiltme yaparak geçirirsen olacağı bu! (Bir öğrencim "Öğretmenim ben sınıfımı geçiyorum ama sen hiç geçemiyorsun" demişti oysa ki zamanında, da ben duruma uyanamamışım...)

Neyse efendim ben göreve başladım. Yok'un hakikaten "yok" olduğu bir sınıftayım. (Doldurursun dediler, yavaş yavaş dolduruyoruz çok şükür ama bugünkü mevzumuz bu değil) Ne zaman bir eksikle karşılaşsam 5 taş geliyor aklıma. Şimdi diyorum Ömer Dinçer olsaydı burada, nasıl çözerdi bu durumu?!

Hah işte günlerden bir gün, bir yokmuş bir varmış okulunun birinde öğretmenin çocuklardaki motor becerileri desteklemesi gerekiyormuş. Nedir bu motor beceri diyecek olursan sevgili okur; kimine göre basit kimine göre zor iş.  Şöyle ki: Ayakta durma, yürüme, koşma, zıplama, sıçrama, merdiven çıkma-inme, dengede durma, yuvarlanma, takla atma...


Bunların çoğunu alet-edevat olmadan yapıyorsun-yaptırıyorsun da, merdiven inme-çıkmayı nasıl yapacağız ya hu?! Hemen başladım sevgili bakanımız gibi düşünmeye. Veeee işte sonuç:

Ekmek yoksa pasta yiyin!
5 taş için taşın yoksa kartla oynat!
Tırmanma merdivenin yoksa inşaat merdiveni kullan!
Yıl 2012, severim seni!

HANİMİŞ: Yalnız çocuklar için tam bir eğlenceydi, bu bebelere her şey oyun zati :))


6 yorum:

 1. ahhhhhh REYHAN Hanım o bebeler için okadar kıymetlisinizki.deyil inşaat merdiveni, okul inşaat olsa oyun bahçesi oyun bahçesi gibi gelir onlara.


  YanıtlaSil
 2. Yok canım kimse onun gibi düşünemez:))Şartlar böyle diyelim :)

  YanıtlaSil
 3. Hocam yazınızı grubumda yayınladım. Umarım kızmazsınız. :) Çözümlerinize bayılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızmak olur mu hiç, çok mutlu oldum.
   Ah, çok teşekkürler. Göz kırpma hareketi(Nasıl yapılıyor bilmiyorum da)

   Sil
  2. Ben sadece siteyi biliyorum, grubu da hemen öğrenmem lazım gelir Nezihe Hocam, söyleyiveriniz lütfen :)

   Sil
 4. Facebook grubu öğretmenim :)

  http://www.facebook.com/incimincimagazin

  Ben size bir göz kırpma ısmarlayayım hemen! ;)

  YanıtlaSil

Reyhan Cadısı derler ki;